У період з 2013 року по 2019 за ініціативою і за підтримки ГКПЧ було відкрито 365 кримінальних справ по випадках незаконної госпіталізації, зловживань, тортур, знущань і умисних вбивств в психіатричних клініках України.

З них більше 200 було відкрито в 2019 році. Але жоден психіатр до справжнього моменту не поніс покарання за скоєне, згідно з буквою закону.

Україна, як незалежна держава, будує своє майбутнє за Європейськими стандартами. Основою такого майбутнього є гуманне відношення до людини і дотримання його прав. Але психіатрія настільки глибоко проникла в кожну сферу життя, що головні права і свободи знаходяться під загрозою. Незаконне позбавлення волі, відмова в праві на судовий розгляд, шахрайство з майном, неправдиві діагнози, приховання смертей, вбивства, перевищення повноважень з тяжкими наслідками, каральна психіатрія, кримінальні і корупційні зв’язки.

Побої, загрози, прив’язки, карцер, електрошок, заколювання препаратами – таку «допомогу» сьогодні може отримати той, хто по своїй волі прийде до психіатра, але піти по своєму бажанню вже не зможе.

Громадянска комісія з прав людини України отримує сотні повідомлень про жорстоке поводження з пацієнтами психіатричних лікарень і ПНІ, про порушення їх прав в кожному куточку країни. Сьогодні будь-яку людину можна незаконно закрити в психіатричну лікарню по одному тільки бажанню лікаря-психіатра.

Так влаштована ця закрита від громадського нагляду система, в якій незаконно можуть утримувати чийогось чоловіка, дитину, дружину, сусіда, колишнього лікаря, артиста, педагога, неугодного бізнес партнера, престарілого батька, сироту, «незручного» родича.

Фінансована грошима платників податків психіатрія щорічно тягне сотні передчасних смертей і тисячі покалічених доль.

134 смерті в психоневрологічному інтернаті Одеської області

За 10 років в ПНІ Одеської області померло 134 людини від 18 до 45 років. Це більше, ніж одна людина щомісяця. За свідченнями підопічних перед смертю людину могли «провести через котельну» – підвішували за ноги, били трубою, після чого відправляли в карцер або кидали на вулиці. Померлих закопували прямо на пустирі, де могили копали самі ж підопічні, заготовлюючи по декілька ям наперед.

Психіатрія в Україні і її жертви

Семеро загиблих в Сумській обласній психіатричній лікарні №2

У листопаді 2016 прокуратура Сумської області направила звинувачувальний акт відносно головного лікаря лікарні Лілії Неофітной. У грудні була проведена ексгумація семи тіл, та пред’явлено звинувачення в тортурах холодом, що привело до смерті. Всього в лікарні знаходилися 453 пацієнти, яких головний лікар вважала «неповноцінними». Слідство встановило, що Неофітная підбила патологоанатома на фальсифікацію документів про причини смерті чотирьох померлих. Кримінальна справа порушена по статтях про тортури ч.1 ст.127, статтям 27 ч. 4, 366 і 135 УК України, що передбачають позбавлення волі від трьох до восьми років.

Психіатрія в Україні і її жертви

Трагічна смерть в психіатричній лікарні Павлова, Київ

6 серпня 2018 року в Павлівській лікарні внаслідок передозування психіатричними препаратами померла Довгая Марина. Тиждень її незаконно утримували без рішення суду на примусову госпіталізацію та без добровільної згоди на лікування.

Раніше Марина повідомляла про несприятливу дію препаратів : нудота, роздвоєння в очах, перекошена особа, безконтрольне слиновиділення, набирання ваги, випадання волосся, переривання менструального циклу. На прохання допомогти їй збільшували дози до стану, коли вона сама не могла дійти до палати, падаючи на підлогу. У Марини залишилася 14-річна дочка, яка прекрасно вихована. Вона відвідує гімназію, художню школу і малює прекрасні картини.

Психіатрія в Україні і її жертви

Каральна психіатрія і незламна воля Анатолія Руденко

«У мене були свої фабрики: деревообробна, меблева. Я не став платити данину і мене по сфабрикованій справі закрили в СІЗО. Після цього призначили психіатричну експертизу і за її результатами відправили на примусове лікування в психлікарню.

СИЗО і в’язниця – це курорт порівняно з психіатричною лікарнею. Тут роками не бачать сонячного світла. По 20 чоловік в кімнаті на відстані витягнутої руки один від одного. Тамтешній запах досі викликає у мене відразу. Коли мені перший раз зробили 10 уколів галоперидолу, я впав, як мішок з картоплею. Двоє інших психів віднесли мене в палату».

Після семи років психіатричних знущань Анатолій Руденко виграв Європейський суд проти України. Йому компенсували 18000 євро. Але ні час, ні здоров’я це йому не поверне. І це одиничний випадок на сотні тисяч, коли людині вдалося відстояти свої права проти психіатричного свавілля.

Психіатрія в Україні і її жертви

 

Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Офісом Омбудсмена були виявлені сотні порушень в психіатричних закладах і ПНІ України:

  • застосування насильства
  • неналежне надання медичної допомоги
  • фізична ізоляція
  • порушення права на реабілітацію
  • незабезпечення належним харчуванням
  • неналежний стан житла
  • відсутність доступу до свіжого повітря
  • порушення права на дозвілля і відпочинок
  • відсутність вільного доступу до питної води
  • розтрата і нецільове використання особистих коштів пацієнтів
  • порушення права на приватність
  • недостатня кількість і якість одягу

Жертва квартирної аферистки

Перед від’їздом батька Хромової Олександри на ПМЖ в США аферистка втерлася йому в довіру, пообіцявши піклуватися про його дочку. Але як тільки він відбув, використовуючи психіатрію і відсутність наукових методів в постановці психіатричних діагнозів, аферистка відправила Олександру до психіатричної лікарні.

Дві вищі освіти, повна сил молода жінка через 20 років скаже батьку по скайпу: «Папа, я була такою, що цвіте, але психіатрія давить на людину. І тому від мене нічого не залишилося».

Психіатрія в Україні і її жертви

Колишній штурман

Сухенко Олексій мав добре оплачувану роботу, дружину дитини і постійні відрядження. В результаті дружина пішла, забравши дитину. Скориставшись тимчасовим розладом Олексія, сестра його здала в психіатричну лікарню, а його квартиру в центрі Києва в оренду.

Після позбавила його дієздатності і тепер має більше 10 000 грн щомісячно з квартири і пенсію Олексія. Їй вигідно тримати брата в ПНІ, де його мінімум двічі в добу наколюють психотропними препаратами. Зрідка сестра забирає його з ПНІ, коли потрібно працювати на городі. Але Олексій говорить, що він рад і таким рідкісним виходам із закритого закладу із скрутними умовами життя.

Психіатрія в Україні і її жертви

ПНІ в Одеській області

«Заколювали, закривали в карцер, били, відбирали пенсію, примушували в жару працювати, що аж падали на полі. На вікнах грат : тобі дали як собаці, через віконце, і все. Ти сидиш там рік, два, три і нікуди не виходиш», – Олександр Карабутов. Шляхом махінацій за участю психіатра, родичка позбавила його дієздатності, і закрила в Новосавицком ПНІ. Сьогодні Олександр відновив свої права і живе повноцінним життям.

«Катували препаратами, виморювали голодом і били. Від препаратів з вух кров, з очей кров, не відчуваєш нічого – як рушник викручують, такий біль», – з чотирьох років Володимир Пилипенко знаходився в ПНІ тільки тому, що він сирота, а мати мала у минулому психіатричне лікування. Сьогодні Володимир повернув собі дієздатність, живе в селі у своєму домі.

«Людина падає, в очах темніє, він просто йде і лягає спати. Препарат робить його повністю підконтрольним тому, кому це потрібно. Його мозок вже наполовину овоч», – Денис Холостенко, після дитбудинку був автоматично позбавлений дієздатності і став власністю ПНІ, де його використали, як робочу силу і заколювали препаратами, якщо він відмовлявся працювати. Відновив свої права, підприємець, правозахисник, допомагає іншим повернутися до повноцінного життя. Одружений.

Психіатрія в Україні і її жертви

Михайло Михайлівський, Юрій Грабован, Роман Николенко – їх історії типові. Незаконне позбавлення прав через психіатричні діагнози і пожиттєве ув’язнення в ПНІ. Жорстоке поводження, відсутність елементарних умов життя і доступу до особистих пенсій, експлуатація, приниження, тортури. Завдяки багаторічній активній роботі були відновлені у своїх правах і ведуть повноцінне життя.

75% пенсії підопічних психоневрологічних інтернатів перераховуються інтернатам на їх зміст. 25% повинні видаватися підопічним для їх особистих потреб. Але, за словами мешканців ПНІ, ніхто з них грошей ніколи не бачив.

З повагою,
Вілінська Анастасія
президент Громадянської комісії
з прав людини в Україні

 

Поделиться информацией в 1 клик