Психіатричного діагнозу можна позбутися. Інструкція

Частий запит, з яким звертаються в Громадянську комісію з прав людини, як зняти психіатричний діагноз. Питання логічне і абсолютно правильне. Якщо ви хворієте на грип, вас лікують, і діагноз автоматично знімається. Навіть хронічні захворювання можуть повністю піти, не доставляючи проблем. Але з психіатрією справи йдуть інакше. Навіть одноразове випадкове звернення до психіатра може залишити клеймо на все життя.

Ряд психіатричних діагнозів сильно обмежує людину в його правах і можливостях. Ви не отримаєте дозвіл на роботу, управління транспортом або виїзд за кордон, якщо того не побажає психіатр. І як показує наша практика, ризикуєте стати постійною мішенню для примусових госпіталізацій в чиїхсь корисливих цілях, аж до незаконного позбавлення дієздатності.

Нижче читайте інструкцію, як необхідно діяти, щоб назавжди усунути вплив психіатрії зі свого життя і відновити свої права повною мірою, без якої-небудь стигматизации.

Ви можете зняти з себе психіатричний діагноз, якщо впродовж П’ЯТИ років і більше:

 • не зверталися до психіатрів за амбулаторним лікуванням
 • вас не поміщали в психіатричний стаціонар
 • вам не викликали швидку психіатричну допомогу
 • ви не зверталися до психіатра з якимись скаргами на здоров’ї

Щоб позбутися психіатричного діагнозу, треба зробити ряд простих дій.

 1. У психоневрологічний диспансер, де ви стоіте на обліку, необхідно написати заяву на ім’я головного лікаря. У неї ви просите зняти з вас діагноз, оскільки почуваєте себе добре, впродовж 5-6 років не зверталися до психіатра, не було скарг, проблем, конфліктів і все у вас нормально. Обов’язково треба запросити письмову відповідь не пізніше 30 днів, відповідно закону про звернення громадян.
 2. Якщо впродовж цього часу вам не дали ніякої відповіді, ви пишете повторну заяву, і знову просите надати вам письмову відповідь, згідно із законом.
 3. Якщо відповідь вам не дали і в другий раз, ви можете подати позовну заяву до суду про те, що ваші права були порушені і вам не відповідають. Пишіть позовну заяву з вимогою зобов’язати диспансер в особі головного лікаря розглянути вашу заяву і виконати необхідну дію. Ваші права вже порушені, і ви можете стягати компенсацію за моральну шкоду.
 4. Також ви вказуєте в окремій позовній заяві, що був порушений закон про звернення громадян, за що передбачено відповідальність.
 5. Якщо ви отримуєте відповідь, що для зняття діагнозу необхідно пройти судово-медичну експертизу, ви маєте право від цього відмовитися. Це також можна оскаржити в суді. Найкраще уникнути такої комісії, тому що марно чекати від психіатра об’єктивності.
 6. Якщо ви вимушені погодитися на таку комісію або суд зобов’яже до її проходження, ви можете зробити її амбулаторно. Якщо доведеться проходити судово-медичну експертизу в стаціонарі, необхідно наполягати на тому, щоб вона була проведена в іншій лікарні, в іншому місті. Це дасть деякий шанс на незалежну експертну оцінку.

Вірогідність того, що психіатр анулює діагноз невисока, але у ряді випадків у львівській психіатричній лікарні діагнози з пацієнтів були зняті. Проте не погоджуйтеся на експертизу в тому ж закладі, де вам діагноз поставили і надавали психіатричне лікування.

Важливо. Ви маєте повне право залучати до такої експертизи третіх осіб:

 • незалежного лікаря,
 • правозахисні організації,
 • юриста, тощо.

Ви можете написати нотаріальне доручення на людину, яка представлятиме ваші інтереси, і можете наполягати, щоб така експертиза проводилася у присутності вашого представника.

Громадянська комісія з прав людини не надає юридичних послуг, але ми можемо сприяти громадянам, які готові відстоювати свої права, консультувати юристів і правозахисників, а також розголошувати матеріали, які сприяють захисту прав людей у сфері душевного здоров’я і запобігають будь-яким порушенням і зловживанням.

Якщо ви чи ваші близькі постраждали від дій психіатрів, зіткнулися з примусом, насильством, жорстокістю, шахрайством або порушенням ваших прав, повідомте про це Громадянську комісію з прав людини.

Поделиться информацией в 1 клик