ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ В ОБЛАСТІ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

Громадянської комісії з прав людини

У всіх правозахисних організацій є кодекси, на основі яких вони формулюють свої цілі і будують свою діяльність. У Декларації прав людини в галузі психічного здоров’я викладені основні принципи і стандарти, спираючись на які ГКПЧ невпинно розслідує і оприлюднює порушення прав людини, що здійснюються психіатрами.

А. Право на інформовану згоду, яке включає в себе:

 1. Наукове / медичне обстеження, яке підтверджує будь-які поставлені сумнівні діагнози психіатричних розладів і право відхилити будь-який психіатричний діагноз душевної «хвороби», який не може бути підтверджений медичними методами.
 2. Повне інформування про всі достовірно відомих небезпеки прийому запропонованих препаратів або рекомендованого «лікування».
 3. Право отримувати інформацію про будь-яких інших медичних способах лікування, які не пов’язані з прийомом психіатричних препаратів або з психіатричними методами лікування.
 4. Право відмовитися від будь-якого лікування, яке пацієнт вважає шкідливим.

Б. Жодна людина не може бути піддано психіатричного або психологічному лікуванню проти своєї волі.

В. Ні одна людина, будь то чоловік, жінка чи дитина, не можуть бути позбавлені особистих свобод через так званого душевного розладу без справедливого розгляду справи в суді в присутності адвоката.

Г. Жодної людини не можна поміщати в психіатричну лікарню (клініку) або утримувати його там за релігійні, політичні та інші погляди.

Д. Кожен пацієнт має право:

 1. На шанобливе ставлення до себе.
 2. На професійне обслуговування в лікарні, незалежно від расової приналежності, кольору шкіри, статі, мови, релігійних вірувань, соціального походження, статусу чи фінансової спроможності.
 3. На ретельний лікарський огляд у обраного на власний розсуд компетентного лікаря, щоб упевнитися, що його розумовий стан не викликано будь-яким невиявленим і невилікуваним фізичним захворюванням або ушкодженням, а також правом на повторний огляд у іншого лікаря, якщо він сумнівається в медичному висновку за результатами першого огляду.
 4. На повну диспансеризацію в лікарні чи поліклініці з використанням діагностичного медичного обладнання, на якому може бути проведено компетентне клінічне обстеження.
 5. Вибирати відповідний йому спосіб лікування з правом обговорювати цей вибір зі своїм особистим лікарем або священиком.
 6. Бути повністю і зрозуміло поінформованим в письмовому вигляді на рідній мові про всі побічні ефекти пропонованого лікування.
 7. Погодитися на лікування або відмовитися від нього, особливо якщо призначаються стерилізація, електрошокові терапія, інсулінова шокова терапія, лоботомія (або будь-яка інша псіхохірургіческіх операція на мозку), терапія, спрямована на вироблення рефлексу огиди, наркотерапія, терапія глибокого сну, будь-які медичні препарати, що викликають небажані побічні ефекти.
 8. Подавати офіційні скарги (без покарання за це) в незалежні організації, що складаються з юристів, лікарів – не психіатрів і звичайних громадян. Скарги можуть бути подані на персонал психіатричної лікарні, який допустив жорстоке негуманне поводження, що принижує гідність пацієнта.
 9. Розмовляти з адвокатом без чийогось присутності і звертатися до суду.
 10. Безперешкодно і в будь-який момент покинути психіатричну лікарню (клініку) або бути звільненим з неї, якщо він не скоював ніяких правопорушень.
 11. Розпоряджатися своєю власністю і вести справи самостійно або, якщо необхідно, за сприяння адвоката. Якщо ж суд визнає людину неправоспособно, він має право отримати призначеного державою судового виконавця, який буде займатися його майновими справами до тих пір, поки людина не буде визнаний правоздатним. Такий судовий виконавець звітує перед найближчим родичем людини, або перед його адвокатом, чи піклувальником.
 12. Знайомитися зі своєю історією хвороби, зберігати її у себе і подавати позов до суду за фактом будь-що міститься в ній неправдивої інформації, що ганьбить його репутацію.
 13. Подавати заяву про порушення кримінальної справи з перерахуванням фактів при повному сприянні правоохоронних органів проти будь-якого психіатра, психолога або співробітника лікарні за звинуваченням у жорстокому поводженні, в неправомірному позбавленні волі, в образливому зверненні, сексуальному домаганні або згвалтування, або в іншому порушенні законів, в тому числі регулюють охорону психічного здоров’я. А також право мати закон, що відноситься до області душевного здоров’я, який не дозволяє уникнути відповідальності або пом’якшити покарання за злочинне, жорстоке і халатне лікування пацієнтів будь-якими психіатрами, психологами або персоналом лікарень.
 14. Подавати в суд на психіатрів, їх асоціації або навчальні заклади, лікарні або їх персонал за незаконне затримання, помилкові звіти або лікування, що заподіює шкоду.
 15. Працювати або відмовлятися працювати під час госпіталізації, а також отримувати справедливу компенсацію за виконану роботу відповідно до загальноприйнятої оплатою подібного праці.
 16. Здобувати освіту або проходити навчання, щоб мати можливість заробляти на життя після завершення лікування, а також вибирати вид освіти або навчання.
 17. Приймати відвідувачів і священика.
 18. Самому телефонувати і відповідати на телефонні дзвінки і дотримуватися таємниці особистого листування з ким би то не було.
 19. Вільно спілкуватися або відмовлятися від спілкування під час перебування в психіатричній лікарні з будь-якими людьми або групами.
 20. Мати безпечне оточення, в якому немає людей, поміщених в психіатричну лікарню за вчинення кримінальних злочинів.
 21. Перебувати серед людей своєї вікової групи.
 22. Носити особистий одяг, мати особисті речі і безпечне місце для їх зберігання.
 23. Щодня виконувати фізичні вправи на свіжому повітрі.
 24. Мати повноцінне харчування (при необхідності – відповідну дієту) і триразовий прийом їжі.
 25. На хороші гігієнічні умови життя і на непереполненние приміщення, а також правом на достатній і нічим не порушується дозвілля і відпочинок.
Поделиться информацией в 1 клик

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment