Військового примусово відправили до психлікарні з порушенням прав

Через російське повномасштабне вторгнення багато людей в Україні отримали психологічні травми. Згідно звіту МОЗ за результатами опитування населення віком 18-55 років, понад 90% мають щонайменше один прояв посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Результати аудиту послуг психічного здоров’я в системі Міністерства оборони свідчать про те, що серед військових випадків тривожних розладів вдвічі більше.

Безумовно, війна – це величезний виклик, і вона принесла безліч проблем, які потребують негайного вирішення. Психологічна реабілітація військовослужбовців – одна з найгостріших й найважливіших. ГО «Україна без тортур» повідомляє:

За інформацією Міністерства у справах ветеранів України уже понад 40 лікувальних закладів законтрактовані для забезпечення психологічної реабілітації військовослужбовців.

і водночас ставить дуже правильні питання:

Чи підготовлені ці спеціалізовані медичні заклади до збільшення пацієнтів? Чи дотримуються прав пацієнтів при реабілітації та лікуванні? Ці питання потребують першочергової уваги, адже вже є випадки порушення прав військовослужбовців при лікуванні у психіатричних лікарнях.

Отже сьогодні у Павловській психіатричній лікарні Києва нібито на реабілітації знаходяться близько 150 військовослужбовців і їх кількість зростає. Також за військових взялися психіатричні заклади по всій країні. Важко сказати, хто вирішив, що психіатрія спроможна відновити психологічний стан людини, тому що ця «наука» базується на експериментах Павлова з собаками, але яке відношення до цього мають наші котики?

Жодного вилікуваного у психіатрії

Справа в тому, що від початку і до сьогодення психіатри не мають жодного вилікуваного, і вони самі це визнають. Психіатричний діагноз завжди базується виключно на особистій думці психіатра або на тому, що він хоче побачити, і не може бути підтверджений або спростований науковими методами, прийнятими в медицині – аналізи, рентген, МРТ, УЗІ тощо.

Але психіатрія має кривавий шлях катувань, вбивств, знущань, правопорушень, кримінальних злочинів та величезних судових позовів. Чого варта лише каральна психіатрія в Україні, через яку КДБ знищувало дисидентів.

ГКПЛ, як і інші правозахисні організації, постійно отримують звернення від громадян зі всієї країни про зловживання психіатрів. Тепер на злочини психіатрів почали скаржитися військовослужбовці і число звернень зростає. Черговий випадок правопорушення стався у Дніпрі.

Примус та зловживання замість реабілітації

В лютому цього року до Омбудсману звернувся військовий, якого примусово утримували в Дніпровській психлікарні. Моніторинговий візит представника Уповноваженого Верховної Ради з прав людини показав, що військовослужбовець був виписаний 16.01.23, проте 29.01.23 був знов ушпиталений.

Було встановлено, що у військовослужбовця медкартка хворого загублена, адміністрація закладу перешкоджала здійсненню моніторингового візиту, також не виключаємо обставин незаконного утримання військовослужбовця та застосування до нього психофармакологічного лікування, – повідомляє Офіс Омбудсмана

Наступний факт полягає в тому, що вище керівництво психіатричної лікарні Павлова прямо зараз перебуває під слідством по справі навмисного вбивства пацієнтки Марини Довгої, яка була головним заявником та свідком у кримінальному проваджені стосовно зловживань з боку того ж самого керівництва Павловської психіатричної лікарні. Ще декілька кримінальних проваджень порушено проти лікарів та керівників психлікарень у Києві та інших областях України.

Психіатрам вдалося створити міф, що вони здатні займатися реабілітацією, хоча практика показує, що реабілітація потрібна як раз тим людям, які з психіатрією стикнулися.

Тут знов постає декілька важливих питань.

 1. Якщо психіатрія не спроможна лікувати те, що вона називає психічною хворобою або розладом, а психіатричні діагнози базуються виключно на особистих думках і не мають наукового підґрунтя, чи можна психіатрам довірити реабілітацію військовослужбовців? Або лікар-психіатр кожного разу відправляє людину у психіатричну лікарню безпідставно, не маючи уявлення, чим все закінчиться?
 2. Доведено, що якщо ретельно в традиційний медичний спосіб обстежити людину, яку психіатр вважає психічно хворою, у 80% випадків виявляється звичайна соматична хвороба. Це може бути гормональне порушення, пухлина, наявність паразитів або наслідки виснажливих навантажень, що ідентифікується за допомогою аналізів, лікується відповідним лікарем, після чого будь-які прояви «психічного захворювання» зникають. Чи отримують військові в психіатричних закладах повне медичне обстеження?
 3. Військовослужбовець з контузією, хронічною втомою після тривалого перенавантаження на грані можливого, після втрат і жахіття війни потребує безпечного спокійного оточення, посиленого харчування, вітамінної терапії, доброго відпочинку тощо. Психіатрична лікарня є місцем несвободи, на вікнах та дверях решітки, похмуре довкілля, маргіналізовані люди, які втрачають решту свідомості від поганого ставлення й психіатричних препаратів. Чи сприяють такі умови відпочинку та відновленню людини?
 4. Як і будь-який інший лікар, психіатр має діяти за протоколом лікування. Тобто він, базуючись виключно на суб’єктивних роздумах, обов’язково ставить діагноз, після чого призначає психотропні препарати. Але кожний такий препарат по суті є наркотичною речовиною, яка нічого не лікує і лише затирає певну симптоматику, викликає залежність і має руйнівні наслідки для фізичного і психічного здоров’я. Хіба це можна вважати реабілітацією?
 5. Людина з психіатричним діагнозом встає на облік, що накладає багато обмежень, на кшталт не можна служити у війську або керувати транспортом, та змушена регулярно відвідувати психіатра й лягати на лікування. Це замкнуте коло. Практика показує, що знятися з психіатричного обліку вкрай важко, проте поміщення у психлікарню може відбутися примусово з порушенням прав людини. Чим це відрізняється від полону або позбавлення волі?

В підсумку ми маємо жахливу пастку.

 • Вперше військовослужбовець потрапляє до психлікарні автоматично, тому що хтось вирішив, що його там буде реабілітовано.
 • Потім він опиняється на гачку у психіатра і змушений вживати вкрай небезпечні психотропні ліки або регулярно лягати в психіатричний стаціонар.
 • Тепер в будь-яку мить його може бути відправлено до психлікарні примусово з порушенням прав, виключно через те, що він там вже був раніше.

Можливі наслідки психіатричного лікування

Крім того це стає бомбою уповільненої дії. Сьогодні ми ще не маємо статистики наслідків втручання психіатрії в лікування й реабілітацію військовослужбовців, проте маємо задокументовані данні з досвіду армії США:

 • фінансування на психотропні препарати для лікування військовослужбовців з 2003 року збільшилося на 400%;
 • кількість рецептів на психотропні ліки для військових зросла в СІМ разів;
 • через це число тяжких злочинів та випадків насильства у сім’ях військових, які вживали психотропні препарати, зросло на 30%, а жорстоке поводження з дітьми – на 43%;
 • кількість самогубств серед військових зросло в ДВА рази, при цьому 85% з них не брали участь у боях, а 52% навіть не перебували у районах бойових дій, але отримували лікування психіатричними пігулками.

Надання військовослужбовцям якісної ефектиіної допомоги – це найважливіша справа. Чи можемо ми довірити найкращих людей, які рятують країну, ким ми пишаємося, і від кого залежить наше існування, психіатрії, яка не має ЖОДНОГО результату. До сьогодні психіатрія не довела, що вона може хоч когось вилікувати, а тим більше реабілітувати.

Запит на реабілітацію буде лише зростати і треба створювати відповідну інституцію, яка спроможна це робити без порушення прав та небезпечних фармакологічних експериментів.

Якщо ви чи ваші близькі постраждали від дій психіатрів, зіткнулися з примусом, насильством, жорстокістю, шахрайством або порушенням ваших прав, повідомте про це Громадянську комісію з прав людини.

Опишіть коротко, що у вас сталося, залиште контакт для зв'язку, і ми розглянемо вашу скаргу.
Поделиться информацией в 1 клик

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment